Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Η γιορτή αυτή καθιερώθηκε το 1966 με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να κατευθύνει την προσοχή των μεγαλύτερων στο παιδικό βιβλίο.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης γνωρίσανε τον σπουδαίο παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και μιλήσανε για κάποια από τα έργα του τα οποία έχουνε διαβάσει (φώτο 2 και 10).

Καθώς το παραμύθι είχε την τιμητική του, διαβάσαμε λαϊκά παραμύθια από όλο τον κόσμο και συζητήσαμε για τα μηνύματα που θέλουν να περάσουν (φώτο 1). Επίσης ακούσαμε ιστορίες από τον “Μικρό Αναγνώστη” με έναν διαφορετικό και ασυνήθιστο τρόπο διήγησης.

Κατασκευάσαμε το “Δέντρο των παραμυθιών” του Ευγένιου Τριβιζά με εξώφυλλα από τα βιβλία του και γνωρίσαμε κάποια από αυτά (φώτο 8, 3 και 7).

Φτιάξαμε σελιδοδείκτες στον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας, τους οποίους τα παιδιά θα μοιράσουν στους μαθητές που δανείζονται βιβλία και καινούριες καρτέλες δανεισμού, ώστε οι επιστροφές των βιβλίων να γίνονται έγκαιρα (φώτο 6 και 4). Ταξινομήσαμε τα βιβλία και ολοκληρώσαμε την αφίσα της δανειστικής βιβλιοθήκης, αλλά και τους κανόνες για την ομαλή λειτουργία της (φώτο 11 και 9).

Στο τέλος, τα παιδιά έφεραν στο σχολείο τα αγαπημένα τους βιβλία, μας μίλησαν για αυτά, εξήγησαν πώς νιώθουν διαβάζοντάς τα και δανείστηκαν κάποια από τα βιβλία των συμμαθητών τους για να τους κάνουν συντροφιά την περίοδο των διακοπών του Πάσχα (φώτο 5 και 12).

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου